MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII W PUŁAWACH

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-10-23 17:48:06

Michał Ignasiak
Administrator
Liczba postów: 112
WindowsOpera 80.0.4170.40

WF

1

#2 2021-10-26 06:16:35

Karolina Płaczkowska
Użytkownik
Liczba postów: 15
MacintoshSafari 604.1

Odp: WF

26.10.2021
Temat: Turystyka piesza.

Zapoznaj się z materiałem poniżej dotyczącym turystyki pieszej. W naszym regionie jest bardzo dużo pięknych tras. Polecam na krótsze i dłuższe wypady.

Turystyka piesza

Informacje
Turystyka piesza jest najpopularniejszą z form aktywności ruchowej. W ostatnich czasach stała się powszechną formą spędzania wolnego czasu, wpływającą na styl życia współczesnego człowieka. Pozwala poznać wszystkie ciekawe zakątki kraju. Jest też najprostszą i najtańszą - a więc dostępną dla każdego - formą aktywności fizycznej. Może być uprawiana indywidualnie i grupowo. Wiek nie jest ograniczeniem. Trzeba tylko odpowiednio wybrać trasę uwzględniającą możliwości uczestników wycieczki. Najlepiej wędrować w grupie, a portal www.ruszajsie.pl będzie dobrą skrzynką kontaktową.

Zasady
Pieszą wędrówkę powinniśmy rozpocząć od przygotowania uwzględniającego:
- trasę i cel wycieczki;
- miejsca, które chce się odwiedzić;
- noclegi;
- transport;
- ekwipunek;
Podczas wędrówek należy przestrzegać ustalonych zasad higieny i bezpieczeństwa oraz trzymać się z góry ustalonej trasy. Powinniśmy dostosować trudność planowanej trasy do wieku , płci oraz kondycji fizycznej uczestników.

Korzyści dla zdrowia
Zdrowotne walory turystyki pieszej dla organizmu polegają na „wyrwaniu” człowieka z niezdrowego środowiska miast i wprowadzeniu w rejony, w których działalność gospodarcza nie doprowadziła jeszcze do degradacji środowiska. Wysiłek fizyczny wykonywany przez turystę w czasie wędrówek przyczynia się do poprawy jego zdrowia, hartuje i uodparnia jego organizm. Marsz w terenie wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia, chroni przed miażdżycą i zawałem. Pozwala wypocząć i zrelaksować się. Aby jednak turystyka piesza mogła stać się bardzo bezpieczną formą aktywnego wypoczynku, powinno się uwzględnić właściwe proporcje wysiłku fizycznego i odpoczynku.

Rozgrzewka
Uprawianie turystyki wymaga systematycznego przygotowania się tak fizycznego jak i technicznego w ciągu całego roku. Nie wystarczy więc aktywność w czasie krótko trwającego sezonu. Turysta powinien uprawiać różne uzupełniające formy ruchu, a zwłaszcza te, które podnoszą wydolność fizyczną, powodują wzrost tętna i przyspieszenie oddechu. Znalezienie odpowiedniej formy ruchu zależy od możliwości i upodobań. Najlepiej wspólnie ze znajomych wybrać się na siłownię, basen lub pograć w piłkę.

Ciekawostki
Zdrowotne walory turystyki pieszej dla organizmu polegają na „wyrwaniu” człowieka z niezdrowego środowiska miast i wprowadzeniu w rejony, w których działalność gospodarcza nie doprowadziła jeszcze do degradacji środowiska. Wysiłek fizyczny wykonywany przez turystę w czasie wędrówek przyczynia się do poprawy jego zdrowia, hartuje i uodparnia jego organizm. Marsz w terenie wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia, chroni przed miażdżycą i zawałem. Pozwala wypocząć i zrelaksować się. Aby jednak turystyka piesza mogła stać się bardzo bezpieczną formą aktywnego wypoczynku, powinno się uwzględnić właściwe proporcje wysiłku fizycznego i odpoczynku.

O popularności turystyki pieszej może świadczyć osobny nurt w twórczości muzycznej, jakim jest piosenka turystyczna, a także festiwale piosenki turystycznej,jak PIOSTUR organizowany co jesień w Andrychowie w Beskidach.

Od 1952 roku w Polsce przyznaje się odznaki turystyczne. Mogą je otrzymywać osoby od lat ośmiu, a rodzaj odznaki w głównej mierze zależy od ilości przebytych kilometrów ( 1 km – 1 pkt).

https://kraina.org.pl/#

Zadanie na dziś: godzinny spacer po okolicy!
Pozdrawiam
Karolina Płaczkowska

#3 2021-10-26 07:57:18

Przemek
Gość
AndroidChrome 94.0.4606.85

Odp: WF

Obecny

#4 2021-10-26 08:51:41

Mateusz
Gość
AndroidChrome 94.0.4606.85